Jak oszczędzać energię elektryczną

W dobie rosnących cen energii elektrycznej dużym zainteresowaniem cieszą się porady, z których można dowiedzieć się jak oszczędzać prąd. Przedstawiam 24 porady pokazujące, w jaki sposób możliwie najbardziej zmniejszyć wysokość rachunku za prąd.

 

Zmiana żarówek na energooszczędne.

Chociaż żarówki energooszczędne są dostępne na rynku już od wielu lat, a niedawno zostały zastąpione przez żarówki LED, do tej pory w wielu domach obecne są klasyczne żarówki. Wszystkie rozwiązania mają plusy i minusy, których świadomość warto mieć podczas podejmowania decyzji o zakupie żarówek. Żarówka energooszczędna (LED) zapewnia mniejsze o nawet 90% zużycie energii elektrycznej względem standardowych źródeł światła. Przykładowo żarówka energooszczędna o mocy 10,5 W to odpowiednik klasyczne żarówki, która zużywa 100 W. Klasyczna żarówka charakteryzuje się żywotnością na poziomie około 1000 godzin, a żarówka LED nawet 15 000 godzin. Przy czym w przypadku żarówek standardowych nieistotne jest to jak często ją włączamy. Żarówka LED dobrej jakości charakteryzuje się żywotnością pozwalającą na 20 000 włączeń. Omawiane tutaj parametry żarówek dotyczą produktów markowych. Tanie żarówki LED często nie wytrzymują nawet części nominalnej — deklarowanej na opakowaniu trwałości. Innym problemem, teraz już rzadziej występującym jest pulsowanie światła emitowanego przez żarówki LED, które nie występuje w dobrych jakościowo produktach. Ze względu na dużo wyższą cenę żarówek LED, aby inwestycja w droższe żarówki była opłacalna powinny one mieć większą trwałość

Zakup urządzeń energooszczędnych pozwala zaoszczędzić prąd.

Warto stawiać na urządzenia energooszczędne, które ze względu na mniejsze zużycie prądu pozwalają obniżyć wysokość rachunku za energię elektryczną.
Co ważne przy zakupie urządzeń energooszczędnych warto rozważyć różnicę ceny za urządzenie pomiędzy najwyższymi klasami energooszczędności. Zdarza się, że różnica ceny pomiędzy urządzeniem o najwyższej klasie energooszczędności i klasie niższej jest tak duża, że nie warto przepłacać, ponieważ wydane na urządzenie pieniądze nigdy się nie zwrócą.

Sposobem na oszczędzanie prądu jest wyłączanie z kontaktu urządzeń posiadających tryb czuwania.

Wiele urządzeń ma wbudowany tryb czuwania. To ta czerwona lampka świecąca się w wielu urządzeniach, pozwalająca na włączenie go pilotem. Czasami na urządzeniu znajduje się także wyświetlacz pokazujący godzinę. Większa ilość takich urządzeń podłączonych do sieci potrafi naprawdę znacznie podnieść rachunek. Warto pamiętać, żeby nieużywane urządzenia wyłączać fizycznym przełącznikiem, a jeśli takiego nie ma to po prostu wyłączać je z gniazdka. Z pewnością pozwoli to zaoszczędzić prąd. 

Wszystko, co możesz rób przy świetle dziennym.

Nawet jeśli wykorzystujesz żarówki energooszczędne, to ich używanie pobiera prąd. Nie, nie mam na myśli, żeby mieszkać w ciemnościach, ale jest wiele czynności, które możemy wykonać we wcześniejszych godzinach, gdy nie ma potrzeby używania mocnych żarówek, a dzięki temu wieczorem wystarczy włączyć kinkiet albo niewielką lampkę. Krótko mówiąc, dobre planowanie to podstawa.

Wycieraj kurz z żyrandoli i żarówek.

Wystarczy jedna prosta i okresowo powtarzana czynność, która pozwoli uzyskać dużo jaśniejsze światło z tej samej żarówki i nie ma w tym niczego niezwykłego. Pamiętaj o przecieraniu żyrandoli z kurzu, ponieważ skutecznie ogranicza on przedostawanie się światła z lampy do pomieszczenia, a przez to nie potrzebnie włączasz kolejne żarówki. Oczywiście kurze z żyrandoli ścieramy z zachowaniem zasad ostrożności. 

Nie stosuj zbyt mocnych żarówek, aby oszczędzać prąd.

Zbyt mocna żarówka może oślepiać i sprawiać dyskomfort u domowników. Czy naprawdę potrzebujesz 100-watowej żarówki kiedy bierzesz prysznic? Warto zrewidować moc zastosowanych żarówek i dopasować je do potrzeb. I znowu, nie zachęcam do siedzenia w półmroku, ale do racjonalnego podejścia do tematu mocy żarówek. 

Przeanalizuj opłacalność instalacji fotowoltaicznej.

Jeszcze niedawno montaż instalacji fotowoltaicznej był bardzo opłacalny. To wszystko dzięki dopłatom z państwa, które pozwalały na skrócenie stopy zwrotu instalacji poniżej dziesięciu lat, a także, dzięki korzystnym rozwiązaniom, które polegały na tym, że prąd produkowany w ciągu dnia i niezużywany przez domowników trafiał do ogólnej sieci i w zamian kilkadziesiąt procent wyprodukowanego w ciągu dnia prądu mogło być odebrane z sieci w godzinach wieczornych i nocnych. Niestety wieloletnie zaniedbania w dziedzinie energetyki spowodowały, że system energetyczny nie jest w stanie przyjmować więcej prądu wytwarzanego przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne. W związku z tym rząd zmienił przepisy, które są zdecydowanie mniej korzystne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych założonych po 1 kwietnia 2022 roku. Dlatego warto zagłębić się w temat i sprawdzić ile obecnie będzie trwał czas zwrotu instalacji paneli, aby nie okazało się, to chybiona inwestycją. 


Odłączaj ładowarki z gniazdek.

Jeśli także należysz do osób, które nie odłączają ładowarek na noc, rozważ wyrobienie sobie nawyku odłączania ładowarki, gdy tylko telefon zostanie naładowany. Pomimo że w tym przypadku nie ma co oczekiwać, że rachunek z miesiąca na miesiąc spadnie o więcej niż kilka złotych, to dochodzi tutaj także kwestia bezpieczeństwa, a zdrowie i życie jest bezcenne. Niestety co siódmy pożar zdarza się w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej i w tą statystykę wliczają się także ładowarki do laptopów, telefonów komórkowych i innych sprzętów. Pamiętajmy, żeby zawsze wychodząc z domu odłączyć je z prądu. 

Czy światło smartfoma jest szkodliwe? - Przeczytaj odpowiedź

Wykorzystaj listwy zasilające z włącznikiem.

Tak, wiem, że nie jest łatwo za każdym razem gdy wychodzimy z domu odłączać urządzenia od sieci, ładowarki po naładowaniu telefonu tez nie chce się odłączać i podłączać ponownie. A gdyby tak uprościć sprawę? Warto zaopatrzyć się w listwy zasilające z włącznikiem. Co więcej, listwy takie mogą mieć włączniki przy każdym gniazdku, co pozwala na wybiórcze odłączenie poszczególnych sprzętów. Na prawdę warto to przemyśleć.

Wyłączaj światło gdy z niego nie korzystasz.

Z moich obserwacji wynika, że to czy ktoś wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia, czy nie jest kwestią nawyku. Niestety wyrabianie nawyku nie nie jest sprawą prostą i wymaga samozaparcia. Wyłączanie światła w czasie wychodzenia z pomieszczenia jest zdecydowanie czynnością, która przyczynia się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Warto więc wyrobić sobie taki nawyk i pamiętać o tym na co dzień.

Zainwestuj w wyłączniki czasowe światła z czujnikami ruchu i zmierzchu.

W niektórych przypadkach warto przemyśleć automatyczne wyłączniki światła. Urządzenia takie wykrywają czy w pomieszczeniu jest ciemno i gdy jest ciemno, po wykryciu ruchu na określony czas zapalają światło. Rozwiązanie to sprawia, że nie sposób zapomnieć o wyłączeniu światła, a tym samym pozwala oszczędzić prąd. Takie czasowe wyłączniki światła i żarówki wyposażone w czujniki ruchu można kupić już od kilkunastu złotych. 

Nie pierz pojedynczych rzeczy.

Pranie w pralce pojedynczych rzeczy marnuje nie tylko energię elektryczną, ale także wodę. Zresztą zbędne cykle prania przybliżają nas to konieczności wymiany pralki na nową. Wiadomo, że warto pamiętać o zachowaniu złotego środka, ale zdecydowanie nie warto włączać pralki, żeby wyprać jedną parę skarpetek. 

Zmywarka musi być pełna, zanim ją włączysz.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku pralki, zanim włączysz zmywarkę pamiętaj, że musi ona być pełna. W innym przypadku trudno mówić o oszczędzaniu energii elektrycznej.


Nakładaj pokrywki na garnki.

Użycie pokrywki w czasie gotowania pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii poprzez znaczne skrócenie czasu gotowania potraw. Oczywiście nie dotyczy to gotowania tylko na kuchni elektrycznej, ale także na kuchni gazowej.

 

Wykorzystuj to, że piekarnik jest rozgrzany i wkładaj potrawy, zanim piekarnik się nagrzeje.

Zdecydowana większość potraw możesz włożyć do piekarnika, zanim jeszcze go włączysz. Czasami inaczej jest z ciastami, ale wtedy jest to zaznaczone w przepisie. Gdy takiego zapisu nie ma to nie warto czekać aż piekarnik się rozgrzeje. Piekarnik można wyłączyć także przed upływem czasu potrzebnego na upieczenie potrawy. Po wyłączeniu piekarnik jeszcze długo utrzymuje wysoką temperaturę konieczną do usmażenia potrawy warto to wykorzystać. W przypadku każdego piekarnika czas ten warto dobrać samemu, ale generalnie można wyłączyć piekarnik spokojnie 10 - 15 minut przed planowanym wyciągnięciem potrawy. 

Nie zaglądaj do piekarnika, aby oszczędzać prąd.

I jeszcze jedna rada dotycząca piekarnika. Pamiętajmy, żeby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia, a przynajmniej róbmy to najrzadziej jak to jest możliwe. Otwarcie piekarnika spowoduje zastąpienie rozgrzanego powietrza, które znajduje się w piekarniku tym chłodnym z zewnątrz. Gdy piekarnik wyposażony jest w termoobieg, wentylator jeszcze dodatkowo wydmucha powietrze na zewnątrz. Teraz piekarnik będzie musiał ponownie rozgrzać powietrze, a my za to zapłacimy w rachunku.

Nie przegrzewaj mieszkania.

Czy jesteś pewny, że powietrze w Twoim domu musi mieć 23 stopnie? Nawet 21 stopni to dużo! Wg. Ekspertów prawidłowa temperatura powietrza w pomieszczeniu dla zdrowej, młodej i właściwie ubranej osoby to co najmniej 18 stopni Celsjusza. Natomiast temperaturą komfortową będzie już 20 stopni Celsjusza. Tak tyle wystarczy! 

Zmniejszaj temperaturę w nocy.

Optymalna temperatura w sypialni wynosi 17 - 19 stopni Celsujusza. Dopasuj temperaturę, w której będzie Ci się spało najlepiej i jeśli masz taką możliwość ustaw sobie automatyczną redukcję temperatury w ciągu nocy.

Odsuń lodówkę od ściany.

Każda lodówka do prawidłowej pracy wymaga odpowiedniej przestrzeni z tyłu i z boków. Jeśli Twoja lodówka nie jest zabudowana to pamiętaj, żeby zachowywać odstępy pomiędzy lodówką a ścianą i meblami. Właściwe odległości znajdziesz w instrukcji obsługi, a ich przestrzeganie nie tylko zwiększy awaryjność lodówki, ale także pozwoli zaoszczędzić prąd.

Utrzymuj niższą temperaturę w miejscu, w którym znajduje się lodówka.

Jeśli trzymasz lodówkę w kuchni to pamiętaj, że w tym miejscu także warto ograniczyć temperaturę do około 16 - 19 stopni Celsjusza. Przecież kuchnia jest dogrzewana przez gotowanie, a nie przebywasz w niej na okrągło. Obniżenie temperatury w kuchni zmniejszy także obciążenie dla lodówki i dodatkowo pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej. 

Otwieraj lodówkę tylko na krótki czas - w ten sposób oszczędzisz prąd.

Podobnie jak w przypadku otwierania piekarnika także otwarcie lodówki powoduje, że ogrzanie powietrze trafia do środka, a późnej musi zostać schłodzone. Także w tym przypadku za schłodzenie powietrza musimy zapłacić. Dlatego otwierajmy lodówkę tylko, gdy coś z niej wyciągamy i tylko na krótki czas. 

Pozwól potrawom ostygnąć przed włożeniem ich do lodówki.

Gdy do lodówki wkładamy cieple potrawy to ciepło to ogrzewa wnętrze lodówki, które musi zostać ogrzane. W ten sposób niepotrzebnie tracimy pieniądze.

Jeśli ogrzewasz wodę energią elektryczną pamiętaj o oszczędzaniu cieplej wody.

Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku, gdy wodę ogrzewamy energią elektryczną to jej zbędne zużywanie powoduje, że niepotrzebnie zużywamy energię elektryczną. Jeśli wodę ogrzewamy gazem to gaz też nie jest darmowy. 

 
 Używanie laptopa zamiast komputera stacjonarnego pozwoli oszczędzić energię elektryczną.


 
 Pomimo dużej popularności laptopów, komputery stacjonarne pod wieloma względami przewyższają laptopy. Dlatego tez ciągle wiele osób używa w domu komputera stacjonarnego. Warto jednak pamiętać, że zwykle zużywa on dużo więcej prądu niż laptop. Dlatego rozważmy czy w przypadku gdy tylko sprawdzamy pocztę nie lepiej będzie wykorzystać do tego laptopa, zamiast włączać komputer stacjonarny. To światny sposób, aby oszczędzać prąd.


Stosowanie się do powyższych rad pozwoli skutecznie oszczędzać prąd i pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze, ale warto pamiętać, że w przypadku oszczędzania zawsze dobrze jest zachować zdrowy rozsądek. Nie chodzi o to, aby siedzieć w ciemności i nie używać prądu, ale aby nie używać go wtedy kiedy nie jest potrzebny. Jako podsumowanie przedstawiam powyższe sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu, ale nie tylko w formie listy.

 

Jak oszczędzać prąd - 24 sposoby:

 1. Zmiana żarówek na energooszczędne.
 2. Zakup urzadzeń energooszczędnych, które pozwalają zaoszczędzić prąd.
 3. Wyłączanie z kontaktu urządzeń wyposażonch w tryb czuwania (standby).
 4. Wykonywanie czynności w ciągu dnia, w świetle dziennym.
 5. Wycieranie kurzu z żyrandoli i żarówek
 6. Stosowanie żarówek o mocy dostosowanej do potrzeb.
 7. Rozważenie inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
 8. Odłączanie ładowarek z gniazdka.
 9. Stosowanie listw zasilających z włącznikiem.
 10. Wyłączanie światła gdy z niego nie korzystasz/ nie przebywasz w pomieszczeniu.
 11. Zakup wyłączników światła z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
 12. Nie pierz pojedynczych rzeczy.
 13. Włączaj zmywarkę dopiero, gdy jest pełna.
 14. Używaj pokrywek na garnki w czasie gotowania.
 15. Wkładaj potrawy do piekarnika jeszcze przed jego włączeniem i wyłączaj piekarnik chwilę przed wyjęciem potrawy.
 16. Nie otwieraj piekarnika w czasie pieczenia potraw.
 17. Nie przegrzewaj mieszkania.
 18. Zmniejszaj temperaturę na noc.
 19. Odsuń lodówkę od ściany.
 20. Utrzymuj niższą temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi lodówka.
 21. Otwieraj lodówkę na możliwie krótki czas.
 22. Pozwól potrawom ostygnąć przed włożeniem ich do lodówki.
 23. Jeśli ogrzewasz wodę prądem oszczędzaj także ciepłą wodę.
 24. Używaj laptopa zamiast komputera stacjonarnego.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.